Chceš se naučit koučovat? Projdi výcvikem koučování, startujeme ve čtvrtek 3. 7. 2025, otevíráme možnost přihlášek.

Jak poznáte kvalitní koučovací výcvik?

Během posledních 11 let jsme se zúčastnili 22 koučovacích výcviků u 5 různých škol. Udělali jsme si tedy docela ucelený obrázek o tom, jak má vypadat velmi kvalitní výcvik koučování 

Jaké jsou tedy podle nás ty nejdůležitější náležitosti pro kvalitní výcvik?

1. Výcvik je akreditovaný od Mezinárodní federace koučů (ICF)

Akreditace výcviku je pro vás jistota, že výcvik splňuje základní náležitosti kvality, proto tento bod řadíme na první místo. Hledejte školy s akreditací ICF Level 1, Level 2 nebo Level 3. ICF je organizace s třicetiletou tradicí, která na začátku své existence popsala koučovací kompetence a neustále je vylepšuje. Natočili jsme k tomuto tématu jeden díl podcastu. Najdete ho na YouTube nebo Spotify. Je potřeba však říct, že ICF akreditace sama o sobě zdaleka nestačí. Záleží také na tom, kdo, jak a za kolik výcvik učí.

2. Výcvik je veden kvalitními lektory

Jednak chcete lektory, kteří jsou certifikovaní (s PCC nebo MCC certifikací), a taky lektory, kteří jsou vám sympatičtí. Doporučujeme se s lektory spojit a blíže je poznat. Pokud nemáte možnost blíže poznat všechny lektory předem, vyhněte se výcviku obloukem, jinak riskujete, že vás budou učit málo kvalifikovaní lektoři s nižšími stovkami odkoučovaných hodin. Poznejte je nejlépe osobně na ukázce výcviku, nebo alespoň skrz podcast. Vícekrát se nám stalo, že nám lektor moc neseděl. Byla to naše chyba. Nedali jsme si dost práce ho poznat.

3. Výcvik vám dá vše, co potřebujete pro získání certifikace

Certifikace kouče od Mezinárodní federace koučů (ICF) je základní známka kvality, kterou některé větší firmy dnes už vyžadují. Na trhu můžete najít výcviky, které tento požadavek nesplňují. Často se jedná o víkendové nebo týdenní kurzy. Za víkend ani za týden se koučem nestanete. Na trhu také najdete výcviky, které jsou sice akreditované, ale musíte si zaplatit další kurz(y), abyste měli vše, co potřebujete pro certifikaci. Typicky se jedná o absenci individuálního nebo skupinového mentoringu.

4. Cena výcviku je transparentní a znáte ji dopředu

Zeptejte se školy koučování předem, kolik celkem stojí výcviky pro získání certifikace ACC. Pokud nedostanete jasnou a transparentní odpověď ihned, tak to znamená, že je vám celá cena záměrně utajována. Typicky to probíhá tak, že na začátku zaplatíte méně oproti jiným výcvikům, ale abyste získali certifikaci nebo se dostali dovednostně na úroveň ACC, musíte absolvovat další výcviky, takže nakonec zaplatíte až dvojnásobek než u škol, které uvádí cenu výcviku transparetně.

5. Ve výcvikové skupině je maximálně 12 účastníků

Existují výcviky, ve kterých najdete i 25-30 účastníků. Musíte pak bojovat o slovo a nedostanete tolik zpětné vazby. Vaše šance naučit se skutečně skvěle koučovat se tím snižují a může se stát, že se nenaučíte koučovat tak, aby jste si věřili na to koučovat platící klienty.

6. Výcvik je postavený na kompetencích ICF

Pokud je výcvik postavený na „technikách“ a „metodách“, tak to znamená, že se budete místo hlubokých principů koučování učit šablony, které pak budete aplikovat „na klienty“. Ve výsledku pak před klientem vypadáte jako začátečník, který se ptá na obecné otázky z učebnice. Nechceme říct, že techniky a metody jsou obecně špatně – nejsou. Jen musí být použity v partnerství s klientem, což se ve výcviku, který je zaměřený na metody a techniky, velmi pravděpodobně nenaučíte.

7. V ceně výcviku je zpětná vazba v podobě individuálního i skupinového mentoringu

Abyste uměli kvalitně koučovat, byli užiteční pro klienty a získali certifikaci, tak potřebujete na vaše koučování zpětnou vazbu. Tu získáte během 7 hodin skupinového a 3 hodin individuálního mentoringu, který je zároveň nezbytný pro získání ACC certifikace. V opačném případě budete dělat zbytečné chyby, což se projeví na kvalitě vašeho koučování i množství doporučení, které získáte od klientů. Jinými slovy, bez kvalitní zpětné vazby se k vám klienti vracet nebudou.

8. Po výcviku máte k dispozici komunitu koučů

Abyste v koučování dlouhodobě uspěli, potřebujete kolem sebe další kouče, se kterými trénujete, dáváte si zpětnou vazbu a spolupracujete na různých projektech. Pokud nemá škola komunitu koučů, tak bychom výrazně doporučili se podívat jinde.

9. Škola neslibuje nereálné

Pokud vám škola slibuje, že si koučováním vyděláte konkrétní částky za konkrétní čas (např. pomocí kalkulačky návratnosti), tak dejte ruce pryč. To vám nikdo nemůže zaručit. Často to poznáte podle slovníku, který obsahuje slova jako: „finanční nezávislost“, „finanční svoboda“ nebo „finanční příležitost“. Koučováním se dá živit, a to velmi dobře, ale není to pro každého a nic není zaručeno stejně jako v každém jiném podnikání.

10. Škola poskytuje možnost ověřit si, zda jste připraveni naučit se koučovat

Prakticky v každém základním výcviku, kde jsme byli během předchozích 11 let jako účastníci, byli 1-2 studenti, kteří očividně neměli osobnostní nastavení, ve kterém by se mohli naučit koučovat nebo stát se koučem. Pro takové studenty to většinou nejsou dobře investované peníze. Udělali by lépe, kdyby nejprve začali tím, že budou mít svého kouče nebo psychoterapeuta. 

Pokud škola poskytuje „test“, ověřte si, zda se jedná o profesionální psychologickou diagnostiku založenou na vědecké metodě a poskytovanou organizací, která má s diagnostickými metodami letité zkušenosti. V opačném případě se pravděpodobně jedná o test vytvořený na koleni, který nemá dostatečnou vypovídající hodnotu

Berte také v potaz, že i profesionální psychologická diagnostika (ačkoliv velmi přesná) je jen další vhled, který zahrnete do vašeho uvažování o tom, zda se výcviku účastnit

Více si poslechněte v našem podcastu Jste připraveni se naučit koučovat?

11. Škola poskytuje výcviky nebo informace pro podnikání v koučování

Když se naučíte koučovat, tak to neznamená, že se vám automaticky budou hlásit klienti. Každý kouč se totiž potřebuje stát i podnikatelem. Něco jiného je, když si chcete rozšířit vaše manažerské dovednosti o koučování, v tom případě kurz pro podnikání nepotřebujete.

Sdílejte

Zajímá vás to? Pojďme to probrat.

Nebo jednoduše zavolejte:
Michal Holub
Jan Studený